9 tipov ako prežiť Silvester: dôležité informácie o strachu psov zo „zábavnej“ pyrotechniky

silvester-titOhňostroje a delobuchy, tzv. „zábavná“ pyrotechnika, sú pre mnohých ľudí nevyhnutnou súčasťou osláv konca roka. Zatiaľ čo sa oni tešia z každého výbuchu a svetelného efektu, pre niektorých psíkov a mačičky (ale aj kone), zároveň však aj pre ich majiteľov, je Silvester veľmi stresujúca udalosť.

Mnohé rodiny v tento deň neoslavujú, ale trpia spolu so svojimi zvieratkami, ktoré sa boja nadmerného a pre nich nepochopiteľného hluku a  zábleskov svetla.

Aj keď sa nie všetci psi boja delobuchov a ohňostrojov, neznamená to, že sa v ich blízkosti má strieľať. Zvieratá majú citlivejší sluch ako ľudia, preto vnímajú hluk oveľa intenzívnejšie.

Nadmerný strach zo zvukov zábavnej pyrotechniky je relatívne častým problémom a má negatívny vplyv na kvalitu života zvieraťa. Keď sa ponechá bez primeranej liečby, jeho intenzita sa pravdepodobne bude z roka na rok zvyšovať a môže dôjsť k tzv. generalizácii (rozšíreniu strachu aj na iné podnety). Tak ako pri iných poruchách správania, aj tu hrá významnú úlohu prevencia a v rámci nej hlavne primeraná socializácia a výcvik. 

silvester-9-tipov

Rady majiteľom psíkov so strachom zo zvukov a zábleskov zábavnej pyrotechniky

g1Nie je správne nechať bojazlivého psa počas Silvestra bez akéhokoľvek ošetrenia. Argumenty ako: „nejako to prežijeme“ a „nechcem mu dávať žiadne lieky“ nie sú na mieste – strach psa sa tak z roka na rok zintenzívňuje a je čoraz ťažšie zvládnuteľný.

Keďže akékoľvek prípravky (prírodné či chemické) podané v čase, keď je pes už nadmerne rozrušený a vystrašený, nemusia mať dostatočný efekt, je dôležité začať ich podávať minimálne 2-3 týždne pred koncom roka.

Pre zvieratká, ktoré prejavujú len mierne príznaky strachu, sú vhodné rôzne prírodné prípravky na báze:

g2Podľa možnosti nenechávajte svoje zvieratko osamote v čase, keď je vonku ohňostroj. Nikdy nevoďte psov na miesta  s odpaľovaním zábavnej pyrotechniky.

To, že pes nemá výrazné prejavy strachu ešte neznamená, že sa z ohňostroja teší. Nadmerné dychčanie alebo zívanie môžu byť signálom, že je pes v strese. Počas ohňostroja vždy treba držať psov aj mačky vo vnútri. Vonkajších psov, ktorí trpia strachom z delobuchov a ohňostrojov, treba umiestniť do domu, garáže alebo pivnice.

V žiadnom prípade ich nepriväzovať vonku, ani nenechávať zatvorených v koterci alebo dokonca v aute. Ak je to možné, treba zviera umiestniť do miestnosti bez okien (komora, kúpeľňa, garáž).

g3

Prechádzku so psom absolvujte s dostatočným predstihom. Pes by mal vždy mať obojok a vôdzku, mal by byť označený mikročipom, ale aj identifikačnou známkou na obojku s telefonickým kontaktom na majiteľa. V prípade úteku a straty psa sa tak zvýši pravdepodobnosť, že sa zviera vráti majiteľovi.

g4

Vopred pripravte psovi alebo mačke „skrýšu“, kam sa môže schovať a kde sa bude cítiť bezpečne a pohodlne. Skrýša môže byť napr. za skriňou, pod stolom s prehodenou dekou alebo v kúpeľni. Na toto miesto treba umiestniť pelech. Je užitočné psa vopred naučiť ísť tam na povel, za poslúchnutie ho vždy pochváliť a odmeniť chutnou maškrtou.

g5

Je potrebné zatvoriť okná a dvere a zablokovať prechodové dvierka pre zvieratá. Znemožní sa tým útek zvieraťa, ale sa aj minimalizuje prenikanie zvukov z vonku.

Zatiahnutím závesov alebo žalúzií a zapnutím televízora, rádia, CD prehrávača alebo ventilátora sa minimalizujú a prekrývajú vonkajšie zvuky. 

g6

Zviera v jeho strachu často nevedomky podporuje majiteľ - snaží sa ho v kritickej situácii upokojovať, objímať a hladkať, berie ho do náručia, dáva mu maškrty. Vysiela mu tak signály, že ide o skutočné nebezpečenstvo, že je naozaj dôvod báť sa, a zároveň ho tak „odmeňuje“ za neprimerané správanie. Často je pred očakávanou udalosťou celá rodina „vynervovaná“  a zviera tak upozorní, že sa bude diať niečo nepríjemné.

g7

Majitelia musia byť svojmu miláčikovi oporou, ale zbytočne by ho nemali upozorňovať na „nebezpečenstvo“; môžu sa s ním hrať, cvičiť ho, ale nemali by ho brať na ruky, ľutovať ho a upokojovať nadmerným hladkaním a maznaním. Vhodným rozptýlením môže byť obľúbená hračka alebo motivačná hračka plniteľná maškrtami.

g8

Psi s výraznými prejavmi strachu už potrebujú chemické prípravky proti strachu, tzv. anxiolytiká. Nedávajte však psíkom „svoje“ lieky, ale poraďte sa vopred so svojím veterinárnym lekárom, ktorý vyberie vhodný prípravok a stanoví optimálnu dávku. Pes, ktorý dostal tieto lieky, nesmie byť ponechaný osamote bez dozoru.

g9

Nadmerne bojazlivý pes obvykle prejavuje strach nielen zo zvukov delobuchov a ohňostrojov, ale aj z iných podnetov, preto by mal byť počas roka primerane liečený ako pacient s poruchou správania. 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie