Príčiny ochorení zubov a ďasien u psov: 5 tipov ako im predchádzať

priciny-ochoreni-zubov-titOchorenie zubov a ďasien patrí u psov medzi najbežnejšie sa vyskytujúce a najčastejšie diagnostikované zdravotné problémy.

Z celostného hľadiska nie je možné, aby bol pes zdravý, pokiaľ nemá zdravé zuby a ďasná, starostlivosť o ne preto nemožno podceňovať.

Zubný kameň a zapálené ďasná nie sú len estetický problém sprevádzaný nepríjemným zápachom z papuľky, ale môžu negatívne ovplyvňovať celkový zdravotný stav psíka, ako aj kvalitu a dĺžku jeho života.

Prečo niektorí psi majú problémy so zubami a iní nie?

00bfb2.1Plemenná predispozícia

Malé a toy plemená, ako aj brachycefalické (krátkolebé) plemená psov sú náchylnejšie na ochorenie zubov ako väčšie psy. Príčinou sú hlavne anatomické pomery na hlave a čeľustiach, stavba chrupu a kratšie zubné korene. Plemená ako jorkšír, čivava, šicu, pekinéz, mops a ďalšie, preto trpia týmito problémami oveľa častejšie ako iní psi a vyžadujú si preto aj intenzívnejšiu starostlivosť.

00bfb2.2Nedostatočná alebo chýbajúca starostlivosť o zuby a ďasná

Pravidelná starostlivosť o zuby a ďasná je často majiteľmi psov podceňovaná a zanedbávaná. Mnohí majitelia sa spoliehajú len na účinok rôznych „dentálnych“ tyčiniek z chovateľských potrieb, a až keď je stav v papuľke ich psíka katastrofálny, navštívia veterinárnu ambulanciu.

00bfb2.3Nekvalitné / nevhodné krmivo

Kŕmenie výlučne mäkkou potravou alebo krmivom s vysokým obsahom obilnín / karbohydrátov sa významnou mierou podieľa na tvorbe zubného kameňa a ďalších problémov v papuľke psov.

priciny-ochoreni-zubov-preco-maju-niektori

Čo môže urobiť majiteľ psíka, aby udržal zuby svojho psíka čisté a jeho ďasná zdravé?

00bfb2.1Pravidelne sa starať o jeho zuby a ďasná.

Netreba sa však spoliehať sa výlučne na odstránenie zubného kameňa v narkóze. Častá narkóza a mechanické čistenie zaťažujú organizmus psa a aj po takom zákroku je potrebné začať sa pravidelne starať o zuby. Pravidelná starostlivosť o zuby a ďasná psov by mala začať už v šteňacom veku, aby si psík zvykol na manipuláciu v papuľke. Potrebné je používať výlučne produkty určené pre zvieratá. Humánne zubné pasty či gély môžu spôsobiť tráviace problémy, keďže psi ich nevedia vypľuť, ale ich prehĺtajú. Dôslednou starostlivosťou o papuľku psíka je možné predísť tvorbe povlaku, zubného kameňa a ďalším vážnym zdravotným problémom. Šetrné ale účinné sú rôzne prírodné prípravky (DentaVet Gél na zuby a ďasnáDokonalá Láska olej Pre zdravé zuby a ďasná psov, TraumaPet stoma Ag zubná pastaDentaVet Olej na zuby a ďasná)

Tip: cdVet Dentavet Výhodná sada

00bfb2.2Kontrola stavu chrupu a ďasien veterinárnym lekárom.

Napríklad pri pravidelnej každoročnej vakcinácii. Majiteľ môže veterinárneho lekára požiadať ho o informáciu ako sa správne starať o dentálnu hygienu psíka. Veterinárny lekár tiež stanoví, či okrem domácej starostlivosti o chrup a ďasná je potrebný aj odborný zákrok, teda odstránenie zubného kameňa v anestéze, liečba zápalu ďasien, či extrakcia zubov.

00bfb2.3Kŕmenie vhodnou potravou.

Podľa možností a voľby majiteľa je možné kŕmenie surovou stravou BARF (kniha), alebo kvalitnými bezobilninovými granulami. Vhodné sú najmä dentálne krmivá so špeciálnou textúrou granúl. 

00bfb2.4Kvalitné žuvacie maškrty a špeciálne hračky na čistenie zubov.

Kvalitné žuvacie maškrty a špeciálne hračky na čistenie zubov môžu vhodne dopĺňať starostlivosť o papuľky psíkov, musia však byť predovšetkým bezpečné, aby nepoškodili zuby a neporanili ďasná.

00bfb2.5Pravidelné podávanie probiotík.

Denná dávka probiotík pomôže zabezpečiť zdravé bakteriálne prostredie nielen v tráviacom trakte, ale aj v papuľke psov. Probiotiká pre psíkov: Canvit Probio pre psyEnergy ProbiovetProBio+ pasta pre psov a mačky, Capraverum dog prebioticum-probioticum.

priciny-ochoreni-zubov-co-mozete-urobit

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie