15 dôvodov prečo si niektorí psi pochutnávajú na hovienkach

15-dovodov-titPožieranie vlastných výkalov alebo výkalov iných zvierat či ľudí (koprofágia) je podľa nás nechutná a odporná záležitosť, ale pre mnohých psov je to vlastne bežné správanie. 

Príčiny toho, prečo niektorí psi považujú výkaly doslova za pochúťku, sú rôzne. Kým u niektorých sa jedná o problém so správaním, u iných môže ísť o zdravotné dôvody, preto predtým, než sa to pokúsime riešiť, musíme zistiť príčiny.

 

15-dovodov

 

Čo sa s tým dá robiť?

Existuje teda veľa dôvodov, prečo váš pes môže byť vášnivým požieračom výkalov.

Pýtate sa ako tento problém riešiť?

  • V prvom rade dodržiavajte čistotu v prostredí vášho psa. Jeho exkrementy ihneď odstráňte a nedajte mu  príležitosť, aby si spomenul, ako tie čerstvé výkaly výborne chutia. Ak máte iné domáce zvieratá, vyčistite ich toalety čím skôr, aby ste zabránili  pokušeniu.
  • Zabezpečte, aby váš psík bol stále mentálne aj fyzicky zamestnaný. Pravidelne s ním choďte na prechádzky a precvičujte s ním povely základnej poslušnosti. Nadmerne aktívni alebo pracovní psi potrebujú zvýšený výdaj energie, vhodné je agility alebo iný mozog a telo stimulujúci tréning. Poskytnite psovi rôzne motivačné hračky a dajte mu príležitosť riešiť rôzne „hlavolamy“.
  • Uistite sa, že váš psík dostáva pestrú stravu s kvalitnými živinami. Pokiaľ ho kŕmite granulami, vhodné je ku krmivo pridávať tráviace enzýmy, prebiotiká a probiotiká, vitamíny a minerálne látky.
  • Pravidelne odčervujte všetky zvieratá v domácnosti. Môžete tiež požiadať vášho veterinárneho lekára o vyšetrenie stolice psa na parazity a odčervite len v prípade pozitívneho výsledku. Použiť na to môžete aj prírodné prípravky na báze bylín.
  • Vyhnite sa neprimeranému trestaniu za požieranie výkalov, pretože je to neúčinné a dosiahnete len to, že sa vás psík začne báť.
  • Keď pes požiera vlastné výkaly, alebo výkaly iných zvierat v domácnosti, na odradenie môže pomôcť pridávanie špenátu alebo ananásu do potravy.
  • Pokiaľ problémy pretrvávajú, dajte svojho psíka vyšetriť vo veterinárnej ambulancii.
  • Keď sa u psíka nezistí žiadne fyzické ochorenie, ani prítomnosť iných faktorov, je potrebné problém riešiť ako poruchu správania s využitím techník na modifikáciu správania.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie