Ako vybrať posypový materiál, ktorý neškodí psím labkám?

posyp-titPosypová soľ na cestách a chodníkoch nám síce pomáha pri zimnej údržbe, no pre psíkov môže byť veľmi nebezpečná.

Môže sa dostať medzi vankúšiky labiek a zahriať sa až na 75°C, čo je dosť pre vznik popálenín. Keď sa tak stane, psík si pravdepodobne začne labky olizovať a soľ sa dostane aj do papuľky a na jazyk.

V mestách, kde nie je údržba chodníkov a ciest v našich rukách, máme obmedzené možnosti, ako psíka chrániť, napríklad:

  • Vyhýbať sa miestam, ktoré sú čerstvo posypané
  • Po každom venčení poriadne poumývať, alebo aspoň poutierať labky
  • Používať ochranný krém, ktorý kožu na labkách chráni a regeneruje

Pokiaľ však máme možnosť vybrať si posypový prípravok, je dobré vedieť, ktorým zložkám sa vyhýbať, a ktoré sú bezpečné:

posyp-bepecne-nebezpecne

Ďalším dôležitým faktorom, na ktorý treba myslieť, je tvar posypových granúl. Napríklad veľmi často používaná kamenná soľ (halit) je ostrá a šupinatá a pre psíka môže byť nepríjemné a nebezpečné po nej chodiť. Preto je vhodnejšie vybrať si posyp s oblými granulami. Tento tvar je navyše účinnejší, pretože oválne častice prenikajú cez povrch rýchlejšie a pri reakcii s vodou roztápajú všetko, s čím prídu do kontaktu bez toho, aby narušili pôdu naspodku. 

Štandardná kamenná soľ je účinná iba do približne -4°C. Keď sa ľad roztápa, zmes zvyškov soli a vody sa vsakuje do betónu. Vsiaknutá zmes sa roztápa a mrzne podľa toho ako stúpa alebo klesá vonkajšia teplota, a to následne vedie k odlupovaniu a rozpadaniu betónu alebo dlažby. 

Výberom správneho posypového materiálu môžete teda ochrániť nielen labky svojho psíka, ale aj vonkajšiu dlažbu, či asfalt a tiež okolité rastliny a pôdne živočíchy. 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie