10 potravín, ktoré podporia zdravie vášho psíka

10-potravin-ktore-podporia-zdravie-vasho-psika-titTo, že čítate tento článok svedčí o tom, že považujete starostlivosť o zdravie vášho psíka za dôležitú.

Či už máte šteniatko, alebo seniorského psíka, je potrebné posilňovať jeho imunitu, pretože to je jeden z najlepších spôsobov ako ho chrániť proti chorobám. Imunita ľudí aj zvierat závisí od viacerých faktorov – medzi najdôležitejšie patria genetická výbava, pohyb, vplyvy prostredia a potrava.

Vhodný typ a zloženie potravy vášho psíka sú teda mimoriadne dôležité. Priemyselne vyrábané krmivá často nespĺňajú požiadavky na vyvážený prísun živín, preto je potrebné ich dopĺňať z iných zdrojov.

Ktoré potraviny sú vhodné na podporu imunity a zlepšenie zdravia vášho psíka? 

001i

Brusnice sú „superpotravina“  bohatá na antioxidanty a vitamíny C, A, K. Sú výnimočné aj tým, že pozitívne  účinkujú pri liečbe infekcií močových ciest. Psíkom možno podávať brusnice surové, ako šťavu alebo prášok, ale extrakt z nich obsahujú aj niektoré produkty na liečbu ochorení močových ciest. Nepoužívajte však sušené brusnice a bežné džúsy určené pre ľudí – obvykle obsahujú veľa cukru - a radšej urobte šťavu doma.

002i

Čučoriedky sú plné vlákniny, antioxidantov a vitamínov C a K, pomáhajú pri obezite a sú dôležité pri prevencii ochorení srdca. Keďže môžu spomaliť fyzické a mentálne starnutie, mali by byť súčasťou stravy seniorských psíkov. Najprospešnejšie sú, keď sa podávajú po dôkladnom umytí čerstvé a surové. Hrsť čučoriedok postačuje pre stredných a veľkých psíkov, menším treba dávku primerane znížiť.

003i

Zelerová vňať je bohatý zdroj vlákniny, vápnika, železa, draslíka a viacerých vitamínov. Táto zdravá a výživná potravina posilňuje imunitný systém a detoxikuje organizmus, ale tiež môže zlepšiť stav zubov a dych vášho psíka. Najlepšie je podávať zelerovú vňať surovú – dajte 1 stonku psíkovi ako žuvaciu maškrtu. Niektorým psíkom zase viac vyhovuje zelenina pripravená na pare, alebo vo forme sušeného doplnku k výžive.

004i

Paprika má 4x viac vitamínu C ako pomaranč a obsahuje silné antioxidanty, čím chráni pred voľnými radikálmi. Čerstvé papriky najprv olúpte a odstráňte semená, ktoré by mohli spôsobiť problémy s trávením, potom papriku pripravte na pare a primiešajte ju do bežného jedla psíka. 

005i

Mrkva je zdroj veľkého množstva dôležitých vitamínov a minerálov, vlákniny a antioxidantov. Podporuje zdravie očí a rast kostí a zubov. Veľkým psom môžete dať na žuvanie celú surovú mrkvu, malým psíkom je lepšie ju nakrájať na menšie kúsky. Vhodná je aj mierne uvarená, alebo ako zložka zdravých pamlskov a doplnkov k výžive 

006i

Brokolica je výborný zdroj draslíka, vápnika, železa, vlákniny a C vitamínu. Podávajte ju surovú, varenú alebo dusenú, ale vždy ju pokrájajte na malé kúsky, aby ste sa vyhli nebezpečenstvu udusenia.  

007i

Banán obsahuje veľa medi, mangánu, vlákniny a vitamínov B a C. Keďže sú sladké, pre väčšinu psíkov predstavujú lákavú maškrtu, pre vysoký obsah cukru ich však podávajte len príležitostne. 

008i

Žltý (ananásový) melón je bohatý na betakarotén a vitamíny B a C. Pred podaním melón ošúpte a odstráňte semená. Psíkovi dajte spočiatku len veľmi malé množstvo melónu, aby ste sa uistili, že po ňom nemá hnačku. 

009i

Kapusta má veľa vlákniny a antioxidantov a keď je podávaná s mierou, je pre psíkov veľmi užitočná. Podávať ju možno varenú, pre psíkov, ktorí ju dobre trávia, aj surovú.  

010i

Kokosový olej obsahuje zdravé mastné kyseliny a má tak na organizmus priaznivý vplyv v mnohých smeroch. Okrem iného podporuje funkciu mozgu, takže je mimoriadne vhodný pre seniorských psíkov na podporu mentálneho zdravia. Kokosový olej sa v primeranom množstve pridáva priamo do jedla psíka, ale je možné ho votrieť aj do kože. 

 10-potravin-ktore-podporia-zdravie-vasho-psika

Nezabúdajte, že psi majú odlišný typ trávenia ako ľudia, preto nepotrebujú až toľko ovocia a zeleniny ako ľudia. Ideálne množstvo je 10% denného príjmu potravy, vždy však najprv vyskúšajte, či je váš psík schopný stráviť uvedené potraviny bez problémov (nafukovanie, hnačka, zvracanie).

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie