Zelenina pre psíkov? 10 dôvodov, prečo by mala byť v jedálničku vášho chlpáča

zelenina-titČi už barfujete, alebo nie, zelenina môže byť pre vášho psíka nesmierne prospešným zdrojom živín, ktoré bežná psia strava neobsahuje.

Pes sa v rozdelení zvierat na bylinožravé, všežravé a mäsožravé nachádza niekde medzi všežravcom a mäsožravcom, nie je teda výlučne mäsožravý. Z toho dôvodu potrebuje svoju stravu obohacovať aj zeleninou a ovocím. Aké sú teda top dôvody pre to, aby ste do jedálnička vášho miláčika zaradili zeleninu a ovocie?

1 Evolúcia - Psi jedia zeleninu prirodzene

Ako už bolo spomínané, psi nie sú výlučne mäsožraví a už vôbec nie bylinožraví. 

Psi, vlci a dingovia jedia zeleninu už stovky rokov.  

  • Voľne žijúci psi, vlci a dingovia jedia črevný obsah svojej koristi
  • Pri hľadaní potravy nepohrdnú ani ovocím a iným rastlinným materiálom
  • Psi sa bežne kŕmia i na skládkach odpadu
  • Moderní psi si pokojne dajú domácu stravu a dokonca si môžu pochutiť i na komposte

2 Zelenina pomáha alkalizovať telo

Vyváženosť zásaditej a kyslej stravy je dôležitá aj pre zdravie psíka. Orgány ako pečeň, pankreas, žlčník, srdce a obličky fungujú lepšie v zásaditom prostredí. Príliš veľa kyslosti môže viesť k zápalom, ktoré sú zodpovedné za mnohé chronické ochorenia Bielkoviny ako mäso telo prekysľujú, zatiaľ čo väčšina zeleniny a niektorých druhov ovocia má na telo zásaditý účinok.

3 Rozsah živín

Zelenina poskytuje bielkoviny, lipidy, tuky, sacharidy, fytonutrienty a vlákninu, čo z nej robí kompletné jedlo - prinajmenšom pre bylinožravce ako kravy, ovce a králiky.

ake-ziviny

Ale to neznamená, že váš pes môže prežiť ako vegetarián.

Bolo by skutočne náročné dodať mu toľko zeleniny, aby ho úplne vyživila. Navyše je potrebné pridať nejaké obilniny a strukoviny, aby sa zabezpečila správna rovnováha aminokyselín. Obilniny a strukoviny však obsahujú príliš mnoho sacharidov, čo môže negatívne vplývať na vznik rôznych ochorení. Mäso je teda ideálnym zdrojom bielkovín a celého radu aminokyselín.

4 Voda

Ovocie a zelenina sú vynikajúcim zdrojom vody. Mnoho psov dnes žije v chronickom stave dehydratácie, čo prispieva k problémom, ako je ochorenie obličiek alebo tvorba kameňov v močovom mechúre.

5 Vitamíny

Surová zelenina poskytuje  telu psa väčšinu vitamínov, vrátane:

  • väčšiny vitamínov B (ale len málo B12, B1 (tiamín) alebo cholín, takže váš pes potrebuje aj potravu, ako je pečeň a vajcia, ktoré mu dodajú tieto živiny)
  • vitamín C a kofaktory: psi si vytvárajú svoj vlastný vitamín C, ale potrebujú kofaktory, ktoré pomáhajú telu využívať ho 
  • Vitamín A, E a K

V zelenine nie je veľa vitamínu D a psy nemajú holú pokožku, aby ho absorbovali zo slnka, ako my ľudia. Takže opäť, psy potrebujú pečeň kvôli vitamínu D.

6 Minerály

Tmavozelená zelenina obsahuje dôležité minerály, ako je vápnik, draslík a horčík.

Zelenina ako lucerna siata (alfalfa) a morské riasy sú tiež dobrým zdrojom minerálov. Korene lucerny siahajú až 12 metrov po zem a absorbujú z nej minerály. Morské riasy zachytávajú minerály a mikroživiny z mora.

7 Omega-3

Morské trávy a riasy (fytoplanktón) obsahujú kompletnú zásobu esenciálnych mastných kyselín a sú bohaté na Omega-3 (o to viac, ak sa pestujú v chladnom prostredí).

Omega-3 znižuje zápal a podporuje mozog a centrálny nervový systém, ako aj dýchanie, krvný obeh, trávenie a imunitu.

8 Fytonutrienty

Fytonutrienty sú len v rastlinách. Majú ochrannú funkciuobsahujú enzýmy, antioxidanty a protizápalové molekuly (viac o nich nižšie).

Fytonutrienty sú antivírusové, antifungálne, antibakteriálne, antihelmintické (proti červom) látky, pôsobia proti starnutiu, proti degenerácii a predovšetkým proti rakovine.

Enzýmy

Enzýmy v potravinách pomáhajú pri trávení. Tropické ovocie ako ananás (obsahujúce bromelaín) a papája (papain) sú obzvlášť prospešné.

Antioxidanty 

Zelenina, ovocie a bylinky sú plné antioxidantov. Antioxidanty chránia pred voľnými radikálmi (nestabilnými molekulami, ktoré sú hlavnou príčinou starnutia) a opäť ich možno získať iba z ovocia a zeleniny.

Protizápalové molekuly

Medzi protizápalové molekuly patria bylinky ako kurkuma, všetky druhy bobúľ a Omega-3 mastné kyseliny. Omega-3 nie je sama o sebe protizápalová, ale poháňa protizápalové účinky Omega-6, čo je dôvod, prečo psi potrebujú oboje.

9 Vláknina

Surová zelenina obsahuje zdravú vlákninu. Rastlinná vláknina je oveľa lepšia a oveľa zdravšia ako vláknina z obilnín. Zelenina obsahuje rozpustnú vlákninu, ktorá je strávená mikróbmi v tenkom čreve. Nerozpustná vláknina vytláča potravu a pomáha jej prechádzať hrubým črevom.

Vláknina je u starších psov nevyhnutná pri liečbe a prevencii degeneratívnych ochorení.

10 Zelenina pomáha liečiť choroby 

Zelenina pomáha liečiť všetky degeneratívne ochorenia. Hovorí sa, že zelenina je obzvlášť dôležitá pri liečbe závažných chorôb, ako je rakovina a ochorenie obličiek.

Ako správne kŕmiť zeleninou?

Ideálne je začať už od šteniatka vo veku asi šesť týždňov. Zelenina a ovocie by mali tvoriť približne 10% stravy vášho psa.

V sezóne používajte akúkoľvek zeleninu, je potrebné ju ale nakrájať na malé kúsky alebo rozmixovať v mixéri, inak ju psík nebude vedieť stráviť. Vyhnite sa cibuli, strukovinám, makadamovým orechom a avokádu, ktoré môžu byť pre psov toxické!ktorej-sa-vyhybat

V prípade, že ste premýšľali o cesnaku, je to bezpečné a keď sa používa s mierou, má mnoho zdravotných prínosov.

Neprekrmujte psíka kapustovou zeleninou, pretože to môže mať negatívny vplyv na činnosť štítnej žľazy. Taktiež je vhodné vyhýbať sa škrobovej zelenine ako sú zemiaky, sladké zemiaky a strukoviny ako hrášok.

Ovocie musí byť zrelé, inak môže spôsobiť hnačku. Dávajte pozor na kôstky v ovocí ako sú napríklad slivky, pretože môžu spôsobiť zápchu. Ak je váš psík diabetik, ovocie mu nedávajte.

Odporúča sa zamiešať zeleninu a ovocie do surovej stravy s mletým mäsom. Dbajte aj na kvalitu a pôvod mäsa.

Ak vášmu psíkovi chcete dopriať tú najlepšiu výživu, ale nemáte čas pripravovať mu denne čerstvé menu, pozrite si naše doplnky k výžive cdVet Fit-BARF Zelenina (TCVM)cdVet Fit-BARF OvociecdVet Fit-BARF Sensitive, ktoré obsahujú už hotovú, kompletnú a vyváženú zmes ovocia alebo zeleniny, ktorú stačí jednoducho primiešať do krmiva ;-)

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie